انقلاب

کجاست آن عدالتی که برایش خون دلها خورده ایم ...

تاثیر اقتصاد بر فرهنگ قسمت پایانی

بسم الله الرحمان الرحیم

هرگاه فقر از دری وارد شود ایمان از در دیگر خارج می شود .

 امام على عليه‏ السلام :


اِنَّ اللّه‏َ عَزَّوَجَلَّ فَرَضَ عَلى اَئِمَّةِ الْعَدْلِ اَنْ يُقَدِّروا اَنْفُسَهُمْ بِضَعَفَةِ النّاسِ كَيْلا يَتَبَيَّغَ بِالْفَقيرِ فَقْرُهُ؛

خداوند عزوجل بر پيشوايان عادل واجب كرده كه سطح زندگى خود را با مردم ناتوان برابر كنند تا فقير را، فقرش برآشفته نكند.

نهج البلاغه، خطبه 209
 
در رابطه با اقتصاد و فرهنگ و دیدگاه اسلام و غرب و  پیش زمینه لازم را بیان کردم اما اصل مطلب زمانی ملموس است که تاثیر پذیری فرهنگ از اقتصاد به همراه مصداق های لازم بیان شود...

در ميان علل و عوامل پيدايش بزهكاري و ارتكاب انحرافات اجتماعي، عامل فقر و مشكلات معيشتي و اقتصادي مهمترین نقش را ایفا می کند . عدم بضاعت و توان مالي خانواده ها در پاسخگويي به نيازهاي طبيعي و ضروري فرزندان مانند فراهم ساختن امكان ادامه تحصيل ، تأمين پوشاك متناسب با سليقه و روحيه آنان ، همچنین افزایش رویکرد به مادی گرایی، کجروی، بی عاطفه گی زمينه ساز بروز دل زدگي، سرخوردگي، ناراحتي هاي روحي، دل مشغولي، افسردگي و انزوا طلبي را در فرزندان فراهم مي سازد. اين امر موجب مي شود تا اين افراد براي رفع مشكلات خود از طرق مستقيم و يا غيرمستقيم، به اقداماتي دست بزنند و خود درصدد حل مشكل خود برآيند. به دلیل آنکه عموماً راههای دسترسی یک شبه به آمال و آرزوهای افسانه مانند ، صحیح و درست نخواهد بود ، لذا بسياري از اين افراد براي رهايي از بند گرفتاري های متصور خود ، دست به ارتكاب اعمال ناشايست     مي زنند.

از سوي ديگر، امروزه فشارها و مشكلات اقتصادي ، منجر به كم توجهي خانواده ها نسبت به نيازهاي جوانان، رفع مشكلات روحي و رواني و تربيت صحيح و شايسته آن ها گرديده است. 

هنگامي كه افراد نتوانند وسايل لازم را براي رسيدن به هدف هاي مورد نظر از سوی خانواده در اختيار داشته باشند و يا جامعه این وسایل را در اختيار ايشان قرار ندهد ، افراد اهداف و آرمان هاي موردنظر جامعه که در ممیزی های اجتماعی مورد استفاده قرار می گیرد را نمي توانند با پيروي از راه هاي مجاز تعقيب كنند، در نتیجه ، دزدي، فريب كاري، فساد، رشوه، و ارتكاب انواع جرايم در جامعه افزايش مي يابد. 
 
بنابراین نمود یافتن فقر و نابرابری پیش چشم جوانان در یک کشور نتیجه ای جز روی آوردن به طرق ناصواب برای دسترسی به زندگی افسانه ای در این دریای بی ساحل نخواهد داشت.

امام صادق (ع) در حديثي چنين فرمودند: «غنيً يحجزك عن الظلم، خير من فقر يحملك علي الاثم»، ثروتي كه تو را از ظلم و ستم باز دارد، بهتر از فقري است كه تو را به گناه و زشتي وادارد.

نوسانات شرایط اقتصادی از ویژگی های جامعه نوین به شمار می رود و منظور از نوسانات، توسعه و یا بحران اقتصادی می باشد. در زمان بحران و کسادی، فقر و بیکاری افزایش می یابد و از دلگرمی افراد کاسته شده و روحیه آنها تضعیف می گردد. اعتقاد بعضی ها بر آن است که کاهش میزان درآمد و سستی بنیان اقتصادی جوامع ما افزایش جرائم جوانان و به طور کلی ارتکاب جرم روسپیگری، پریشانیهای روانی، ناسازگاریهای خانوادگی، خودکشی و... را به دنبال دارد. از طرف دیگر اعتقاد برخی  دانشمندان بر آن است که توسعه اقتصادی هم با افزایش مصرف الکل، قماربازی، روابط بیش از حد جنسی و خوشگذرانی هایی همراه است.

 در مطالعات علمی این روابط، میزان کج رفتاری ها، آسیب های اجتماعی را با شاخص های اقتصادی مقایسه کرده و به این نتیجه رسیده اند که آسیب های اجتماعی به استناد خودکشی تنها با بحرانهای اقتصادی رابطه نداشته و جریان زندگی ماشینی و شهرنشینی و تعارض هنجارها در پیدایش کج رفتاریها و بیماری های اجتماعی تأثیر بیشتری داشته است.

هرچند که این گونه بیماریها تنها گرفتاریهای مهم جوامع امروزی ما نیستند بلکه در اغلب جوامع کم و بیش دیده می شوند، علل آن اکثراً نتیجه تعارض و تغییر ارزشها و هنجارها و نوع توزیع درآمد و هم چنین عدم سازش افراد با یکدیگر می باشند. بنابراین عوامل اقتصادی به تنهایی در پیدایش آنها مؤثر نیستند.

برای یافتن  مصداق های عینی کافیست در جامعه با افراد مختلف ارتباط داشته باشید یا میتوانید برای تحقیق بیشتر به زندانها رفته و با زندانیان از علل و ریشه رفتارهای بزهکارانشان پرس و جو نمایید به قطع یقین ارتباط فقر و فساد و بی فرهنگی را درک می کنیید.

در نهایت اینگونه میتوان نتیجه گرفت که :

۱- اقتصاد ناسالم در سطح کلان موجب انحراف جامعه از ارزشها و باور ها  می گردد .

۲- فرهنگ و اقتصاد دو معقوله بهم پیچیده اند که نمی توان این دو را از هم جدا کرد .بگونه ای می توان گفت که یکی از عوامل اصلی در در جامعه سالم  اقتصاد سالم با محوریت عدالت است  .

۳- در بعد فردی تبعیض و فاصله طبقاتی و از همه مهمتر فقر و تنگ دستی انسان را به سوی زشتی ها و ناهنجاری ها سوق می دهد .
 
به امید روزهایی بهتر ...
 
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هفتم آذر ۱۳۹۱ساعت   توسط م . انصاری طادی  |